Изложба поводом 850 година од рођења оца српске духовности

Поводом обележавања 850 година од рођења Светог Саве, Библиотека Матице српске приредила је електронску изложбу грађе из својих збирки. Поставка, коју чини избор књижевних дела и литературе о животу Светог Саве, може се погледати од 27. јуна 2025. године, у јавном каталогу Библиотеке. Аутори изложбе су Мирослав Марчић и Ненад Станојевић, а уредник је Селимир Радуловић.

Свети Сава је рођен око 1175. године као принц Растко, најмлађи син великог жупана Стефана Немање (11681196) и његове жене Ане. Принц је дечачке дане проводио у Расу, на очевом двору, стичући потребна знања за једног високог племића. Са петнаест година отац га шаље у Хум, да том земљом господари.

Око 1195. године, крадом у пратњи руских монаха бежи на Свету Гору, где ће примити монашку ризу и узети име Сава. Чувши за бекство сина, Стефан Немања је послао потеру за њим. Међутим, потера је стигла касно ‒ Растко је већ примио монашку ризу. Растко је своје монашко име узео по угледу на Светог Саву Освећеног Јерусалимског, кога је веома ценио. У Ватопеду је стекао завидно познавање светоотачке литературе, римског државног и грчког црквеног права.

Сабором у Расу, 25. марта 1196, Немања је оставио сину Стефану престо и упутио се на Свету Гору где се замонашио и узео име Симеон. Монаси Сава и Симеон богато су даривали манастире на Светој Гори, али тамо српског манастира није било. Зато су отац и син решили да уз помоћ великог жупана Рашке, Стефана, 1198. оснују манастир Хиландар, посвећен Ваведењу Пресвете Богородице. Стефан Немања се упокојио у Хиландару, 13. фебруара 1199, као монах Симеон. Тако је у Србији почела борба око престола између Вукана и Стефана. На наговор браће, Сава је очеве мошти пренео у Студеницу, где је браћу, по предању, измирио крај очевог одра.

У Србију се вратио 1207, где је постављен за игумана манастира Студеница, за који је саставио Студенички типик (1208). Док је боравио у Србији, Сава је иницирао оснивање манастира Жиче. Повратком у Србију, Сава је, такође, активније учествовао у државним пословима, махом одлазећи у дипломатске мисије. Србија је уздигнута на ранг краљевине 1217. године, када је из руку посланика римског папе Стефан примио круну. Било је потребно стећи и црквену независност, па се Сава 1218/19. упутио у Никеју, васељенском патријарху Манојлу Сарантену и никејском цару. Тада је српска црква уздигнута на ранг архиепископије, а Сава је постао њен први поглавар. Центар нове српске архиепископије постао је манастир Жича.

По повратку из Никеје, Сава се неко време задржао у Солуну где је 1220. завршио писање свог Номоканона (Законоправила), зборника правних списа којим се дефинише црквени и световни живот у Србији. Пре тога, већ у раном периоду свог монаштва, дао је значајан допринос развоју српског канонског права Карејским (1197) и Хиландарским типиком (1199).

Значајна су два Савина путовања у Свету земљу, где је поред светих места, посетио Александрију и Антиохију, саставши се са најважнијим људима земаља које је посетио. По повратку са другог путовања, на позив бугарског цара долази у Велико Трново, где умире крајем 1235. године.